    Vishay Dale IHSM4825EB5R6L
    Part No.:
    IHSM4825EB5R6L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM4825EB5R6L.pdf
    Description:
    FIXED IND 5.6UH 3.8A 51 MOHM SMD
    Packaging:
    Bulk
    Inductance:
    5.6 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    3.8 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.9A
    DC Resistance (DCR):
    51mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM4825EB5R6L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM4825EB5R6L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM4825EB5R6L?
    Image IHSM4825EB5R6L
    Part Number IHSM4825EB5R6L
    Package/Case Nonstandard
    Packaging Bulk
    Material - Core Ferrite
    Inductance 5.6 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 3.8 A
    Current - Saturation (Isat) 1.9A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 51mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)