    Vishay Dale IHSM4825EB2R7L
    Part No.:
    IHSM4825EB2R7L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM4825EB2R7L.pdf
    Description:
    FIXED IND 2.7UH 5.1A 34 MOHM SMD
    Inductance:
    2.7 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    5.1 A
    Current - Saturation (Isat):
    2.6A
    DC Resistance (DCR):
    34mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM4825EB2R7L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM4825EB2R7L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM4825EB2R7L?
    Image IHSM4825EB2R7L
    Part Number IHSM4825EB2R7L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 2.7 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 5.1 A
    Current - Saturation (Isat) 2.6A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 34mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)