    Vishay Dale IHSM3825RE820L
    Part No.:
    IHSM3825RE820L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM3825RE820L.pdf
    Description:
    FIXED IND 82UH 560MA 1.24OHM SMD
    Inductance:
    82 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    560 mA
    Current - Saturation (Isat):
    510mA
    DC Resistance (DCR):
    1.24Ohm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM3825RE820L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM3825RE820L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM3825RE820L?
    Image IHSM3825RE820L
    Part Number IHSM3825RE820L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 82 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 560 mA
    Current - Saturation (Isat) 510mA
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.24Ohm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)