    Vishay Dale IHSM3825RE6R8L
    Part No.:
    IHSM3825RE6R8L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM3825RE6R8L.pdf
    Description:
    FIXED IND 6.8UH 1.94A 101MOHM SM
    Inductance:
    6.8 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    1.94 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.62A
    DC Resistance (DCR):
    101mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM3825RE6R8L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM3825RE6R8L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM3825RE6R8L?
    Image IHSM3825RE6R8L
    Part Number IHSM3825RE6R8L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 6.8 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 1.94 A
    Current - Saturation (Isat) 1.62A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 101mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)