    Vishay Dale IHSM3825RE680L
    Part No.:
    IHSM3825RE680L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM3825RE680L.pdf
    Description:
    FIXED IND 68UH 610MA 1.04OHM SMD
    Inductance:
    68 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    610 mA
    Current - Saturation (Isat):
    580mA
    DC Resistance (DCR):
    1.04Ohm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM3825RE680L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM3825RE680L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM3825RE680L?
    Image IHSM3825RE680L
    Part Number IHSM3825RE680L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 68 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 610 mA
    Current - Saturation (Isat) 580mA
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.04Ohm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)