    Vishay Dale IHSM3825RE470L
    Part No.:
    IHSM3825RE470L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM3825RE470L.pdf
    Description:
    FIXED IND 47UH 740MA 646MOHM SMD
    Inductance:
    47 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    740 mA
    Current - Saturation (Isat):
    680mA
    DC Resistance (DCR):
    646mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM3825RE470L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM3825RE470L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM3825RE470L?
    Image IHSM3825RE470L
    Part Number IHSM3825RE470L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 47 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 740 mA
    Current - Saturation (Isat) 680mA
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 646mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)