    Vishay Dale IHSM3825RE3R3L
    Part No.:
    IHSM3825RE3R3L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM3825RE3R3L.pdf
    Description:
    FIXED IND 3.3UH 2.94A 45MOHM SMD
    Inductance:
    3.3 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    2.94 A
    Current - Saturation (Isat):
    2.13A
    DC Resistance (DCR):
    45mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM3825RE3R3L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM3825RE3R3L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM3825RE3R3L?
    Image IHSM3825RE3R3L
    Part Number IHSM3825RE3R3L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 3.3 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 2.94 A
    Current - Saturation (Isat) 2.13A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 45mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)