    Vishay Dale IHSM3825RE3R3K
    Part No.:
    IHSM3825RE3R3K
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM3825RE3R3K.pdf
    Description:
    FIXED IND 3.3UH 2.94A 45MOHM SMD
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Series:
    IHSM-3825
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Material - Core:
    Ferrite
    Inductance:
    3.3 µH
    Tolerance:
    ±10%
    Current Rating (Amps):
    2.94 A
    Current - Saturation (Isat):
    2.13A
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    45mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM3825RE3R3K on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM3825RE3R3K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM3825RE3R3K?
    Image IHSM3825RE3R3K
    Part Number IHSM3825RE3R3K
    Manufacturer Vishay Dale
    Series IHSM-3825
    Package/Case Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type -
    Material - Core Ferrite
    Inductance 3.3 µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating (Amps) 2.94 A
    Current - Saturation (Isat) 2.13A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 45mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Features -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)