    Vishay Dale IHSM3825RE270L
    Part No.:
    IHSM3825RE270L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM3825RE270L.pdf
    Description:
    FIXED IND 27UH 980MA 389MOHM SMD
    Inductance:
    27 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    980 mA
    Current - Saturation (Isat):
    860mA
    DC Resistance (DCR):
    389mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM3825RE270L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM3825RE270L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM3825RE270L?
    Image IHSM3825RE270L
    Part Number IHSM3825RE270L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 27 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 980 mA
    Current - Saturation (Isat) 860mA
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 389mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)