    Vishay Dale IHSM3825RE180L
    Part No.:
    IHSM3825RE180L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM3825RE180L.pdf
    Description:
    FIXED IND 18UH 1.13A 306MOHM SMD
    Inductance:
    18 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    1.13 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.05A
    DC Resistance (DCR):
    306mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM3825RE180L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM3825RE180L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM3825RE180L?
    Image IHSM3825RE180L
    Part Number IHSM3825RE180L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 18 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 1.13 A
    Current - Saturation (Isat) 1.05A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 306mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)