    Vishay Dale IHSM3825RE100L
    Part No.:
    IHSM3825RE100L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM3825RE100L.pdf
    Description:
    FIXED IND 10UH 1.74A 126MOHM SMD
    Inductance:
    10 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    1.74 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.36A
    DC Resistance (DCR):
    126mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM3825RE100L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM3825RE100L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM3825RE100L?
    Image IHSM3825RE100L
    Part Number IHSM3825RE100L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 10 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 1.74 A
    Current - Saturation (Isat) 1.36A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 126mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)