    Vishay Dale IHSM3825PJ5R6K
    Part No.:
    IHSM3825PJ5R6K
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM3825PJ5R6K.pdf
    Description:
    FIXED IND 5.6UH 2.08A 91MOHM SMD
    Packaging:
    Bulk
    Inductance:
    5.6 µH
    Tolerance:
    ±10%
    Current Rating (Amps):
    2.08 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.79A
    DC Resistance (DCR):
    91mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM3825PJ5R6K on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM3825PJ5R6K price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM3825PJ5R6K?
    Image IHSM3825PJ5R6K
    Part Number IHSM3825PJ5R6K
    Package/Case Nonstandard
    Packaging Bulk
    Material - Core Ferrite
    Inductance 5.6 µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating (Amps) 2.08 A
    Current - Saturation (Isat) 1.79A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 91mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)