    Vishay Dale IHSM3825ER8R2L
    Part No.:
    IHSM3825ER8R2L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM3825ER8R2L.pdf
    Description:
    FIXED IND 8.2UH 1.83A 118MOHM SM
    Inductance:
    8.2 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    1.83 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.5A
    DC Resistance (DCR):
    118mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM3825ER8R2L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM3825ER8R2L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM3825ER8R2L?
    Image IHSM3825ER8R2L
    Part Number IHSM3825ER8R2L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 8.2 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 1.83 A
    Current - Saturation (Isat) 1.5A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 118mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)