    Vishay Dale IHSM3825ER2R7L
    Part No.:
    IHSM3825ER2R7L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM3825ER2R7L.pdf
    Description:
    FIXED IND 2.7UH 3.18A 38MOHM SMD
    Inductance:
    2.7 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    3.18 A
    Current - Saturation (Isat):
    2.4A
    DC Resistance (DCR):
    38mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM3825ER2R7L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM3825ER2R7L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM3825ER2R7L?
    Image IHSM3825ER2R7L
    Part Number IHSM3825ER2R7L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 2.7 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 3.18 A
    Current - Saturation (Isat) 2.4A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 38mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)