    Vishay Sfernice TS53YJ503MR10
    Part No.:
    TS53YJ503MR10
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDTS53YJ503MR10.pdf
    Description:
    TRIMMER 50K OHM 0.25W J LEAD TOP
    Resistance:
    50 kOhms
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Tolerance:
    ±20%
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Termination Style:
    J Lead
    Size / Dimension:
    Square - 0.197" x 0.197" Face (5.00mm x 5.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order TS53YJ503MR10 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TS53YJ503MR10 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TS53YJ503MR10?
    Image TS53YJ503MR10
    Part Number TS53YJ503MR10
    Product Status Active
    Resistance 50 kOhms
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Tolerance ±20%
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Mounting Type Surface Mount
    Termination Style J Lead
    Size / Dimension Square - 0.197" x 0.197" Face (5.00mm x 5.00mm)