    Vishay Sfernice TS53YJ202MR10
    Part No.:
    TS53YJ202MR10
    Manufacturer:
    Vishay Sfernice
    Category:
    Trimmer Potentiometers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDTS53YJ202MR10.pdf
    Description:
    TRIMMER 2K OHM 0.25W J LEAD TOP
    Manufacturer:
    Vishay Sfernice
    Series:
    TS53
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    2 kOhms
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Tolerance:
    ±20%
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Number of Turns:
    1.0
    Adjustment Type:
    Top Adjustment
    Resistive Material:
    Cermet
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Termination Style:
    J Lead
    Size / Dimension:
    Square - 0.197" x 0.197" Face (5.00mm x 5.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order TS53YJ202MR10 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TS53YJ202MR10 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TS53YJ202MR10?
    Image TS53YJ202MR10
    Part Number TS53YJ202MR10
    Manufacturer Vishay Sfernice
    Series TS53
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 2 kOhms
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Tolerance ±20%
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Number of Turns 1.0
    Adjustment Type Top Adjustment
    Resistive Material Cermet
    Mounting Type Surface Mount
    Termination Style J Lead
    Size / Dimension Square - 0.197" x 0.197" Face (5.00mm x 5.00mm)