    Vishay Sfernice RT500AS3R30KB
    Part No.:
    RT500AS3R30KB
    Manufacturer:
    Vishay Sfernice
    Category:
    Rotary Potentiometers, Rheostats
    Package:
    Description:
    POT 3.3 OHM 500W WIREWOUND LIN
    Manufacturer:
    Vishay Sfernice
    Series:
    RT500
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Resistance (Ohms):
    3.3
    Tolerance:
    ±10%
    Power (Watts):
    500W
    Built in Switch:
    None
    Number of Turns:
    1.0
    Features:
    Taper:
    Linear
    Number of Gangs:
    1
    Adjustment Type:
    User Defined
    Temperature Coefficient:
    Rotation:
    300°
    Resistive Material:
    Wirewound
    Termination Style:
    Solder Turret
    Actuator Type:
    Round
    Actuator Length:
    1.969" (50.00mm)
    Actuator Diameter:
    0.394" (10.00mm)
    Bushing Thread:
    Mounting Type:
    Panel Mount
    1. How to order RT500AS3R30KB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RT500AS3R30KB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT500AS3R30KB?
    Image RT500AS3R30KB
    Part Number RT500AS3R30KB
    Manufacturer Vishay Sfernice
    Series RT500
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Resistance (Ohms) 3.3
    Tolerance ±10%
    Power (Watts) 500W
    Built in Switch None
    Number of Turns 1.0
    Features -
    Taper Linear
    Number of Gangs 1
    Adjustment Type User Defined
    Temperature Coefficient -
    Rotation 300°
    Resistive Material Wirewound
    Termination Style Solder Turret
    Actuator Type Round
    Actuator Length 1.969" (50.00mm)
    Actuator Diameter 0.394" (10.00mm)