    Vishay Sfernice RT500AS3000KB
    Part No.:
    RT500AS3000KB
    Description:
    POT 300 OHM 500W WIREWOUND LIN
    Tolerance:
    ±10%
    Power (Watts):
    500W
    Actuator Length:
    1.969" (50.00mm)
    Actuator Diameter:
    0.394" (10.00mm)
    Panel Mount
    1. How to order RT500AS3000KB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RT500AS3000KB price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT500AS3000KB?
    Image RT500AS3000KB
    Part Number RT500AS3000KB
    Product Status Obsolete
    Resistance (Ohms) 300
    Tolerance ±10%
    Power (Watts) 500W
    Actuator Type Round
    Actuator Length 1.969" (50.00mm)
    Actuator Diameter 0.394" (10.00mm)