    Vishay Sfernice RT100AS4R70KB
    Part No.:
    RT100AS4R70KB
    Manufacturer:
    Vishay Sfernice
    Category:
    Rotary Potentiometers, Rheostats
    Package:
    Description:
    POT 4.7 OHM 100W WIREWOUND
    Manufacturer:
    Vishay Sfernice
    Series:
    RT100
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Resistance (Ohms):
    4.7
    Tolerance:
    ±10%
    Power (Watts):
    100W
    Built in Switch:
    None
    Number of Turns:
    1.0
    Features:
    Taper:
    Number of Gangs:
    1
    Adjustment Type:
    User Defined
    Temperature Coefficient:
    Rotation:
    300°
    Resistive Material:
    Wirewound
    Termination Style:
    Solder Lug
    Actuator Type:
    Round
    Actuator Length:
    0.984" (25.00mm)
    Actuator Diameter:
    0.236" (6.00mm)
    Bushing Thread:
    Mounting Type:
    Panel Mount
    1. How to order RT100AS4R70KB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RT100AS4R70KB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT100AS4R70KB?
    Image RT100AS4R70KB
    Part Number RT100AS4R70KB
    Manufacturer Vishay Sfernice
    Series RT100
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Resistance (Ohms) 4.7
    Tolerance ±10%
    Power (Watts) 100W
    Built in Switch None
    Number of Turns 1.0
    Features -
    Taper -
    Number of Gangs 1
    Adjustment Type User Defined
    Temperature Coefficient -
    Rotation 300°
    Resistive Material Wirewound
    Termination Style Solder Lug
    Actuator Type Round
    Actuator Length 0.984" (25.00mm)
    Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)