    Vishay Sfernice P16WP473MAB15
    Part No.:
    P16WP473MAB15
    Manufacturer:
    Vishay Sfernice
    Category:
    Rotary Potentiometers, Rheostats
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDP16WP473MAB15.pdf
    Description:
    POT 47K OHM 1W CERMET LINEAR
    Manufacturer:
    Vishay Sfernice
    Series:
    P16
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Resistance (Ohms):
    47k
    Tolerance:
    ±20%
    Power (Watts):
    1W
    Built in Switch:
    None
    Number of Turns:
    1.0
    Features:
    Sealed
    Taper:
    Linear
    Number of Gangs:
    1
    Adjustment Type:
    User Defined
    Temperature Coefficient:
    ±150ppm/°C
    Rotation:
    300°
    Resistive Material:
    Cermet
    Termination Style:
    Solder Lug
    Actuator Type:
    Knob
    Actuator Length:
    Actuator Diameter:
    0.630" (16.00mm)
    Bushing Thread:
    M10 x 0.75
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Datasheet:
    1. How to order P16WP473MAB15 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the P16WP473MAB15 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P16WP473MAB15?
    Image P16WP473MAB15
    Part Number P16WP473MAB15
    Manufacturer Vishay Sfernice
    Series P16
    Packaging Box
    Product Status Active
    Resistance (Ohms) 47k
    Tolerance ±20%
    Power (Watts) 1W
    Built in Switch None
    Number of Turns 1.0
    Features Sealed
    Taper Linear
    Number of Gangs 1
    Adjustment Type User Defined
    Temperature Coefficient ±150ppm/°C
    Rotation 300°
    Resistive Material Cermet
    Termination Style Solder Lug
    Actuator Type Knob
    Actuator Length -
    Actuator Diameter 0.630" (16.00mm)