    Vishay Sfernice P16NP472MAB15
    Part No.:
    P16NP472MAB15
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDP16NP472MAB15.pdf
    Description:
    POT 4.7K OHM 1W CERMET LINEAR
    Resistance (Ohms):
    4.7k
    Tolerance:
    ±20%
    Power (Watts):
    1W
    Temperature Coefficient:
    ±150ppm/°C
    Actuator Length:
    0.346" (8.80mm)
    Actuator Diameter:
    0.630" (16.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order P16NP472MAB15 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the P16NP472MAB15 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P16NP472MAB15?
    Image P16NP472MAB15 P16NP472MAB15F3 P16NP472MAB15F1 P16NP472MAB15F2 P16NP472MAB15CV1D
    Part Number P16NP472MAB15 P16NP472MAB15F3 P16NP472MAB15F1 P16NP472MAB15F2 P16NP472MAB15CV1D
    Manufacturer Vishay Sfernice Vishay Sfernice Vishay Sfernice Vishay Sfernice Vishay Sfernice
    Series P16 P16 P16 P16 P16
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Resistance (Ohms) 4.7k 4.7k 4.7k 4.7k 4.7k
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Power (Watts) 1W 1W 1W 1W 1W
    Built in Switch None None None None None
    Number of Turns 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0
    Features Sealed Sealed Sealed Sealed Sealed
    Taper Linear Linear Linear Linear Linear
    Number of Gangs 1 1 1 1 1
    Adjustment Type User Defined User Defined User Defined User Defined User Defined
    Temperature Coefficient ±150ppm/°C ±150ppm/°C ±150ppm/°C ±150ppm/°C ±150ppm/°C
    Rotation 300° 300° 300° 300° 300°
    Resistive Material Cermet Cermet Cermet Cermet Cermet
    Termination Style Solder Lug Solder Lug Solder Lug Solder Lug Solder Lug
    Actuator Type Knob Knob Knob Knob Knob
    Actuator Length 0.346" (8.80mm) 0.346" (8.80mm) 0.346" (8.80mm) 0.346" (8.80mm) 0.346" (8.80mm)
    Actuator Diameter 0.630" (16.00mm) 0.630" (16.00mm) 0.630" (16.00mm) 0.630" (16.00mm) 0.630" (16.00mm)