    Vishay Sfernice P16NP105MAB15
    Part No.:
    P16NP105MAB15
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDP16NP105MAB15.pdf
    Description:
    POT 1M OHM 1W CERMET LINEAR
    Resistance (Ohms):
    1M
    Tolerance:
    ±20%
    Power (Watts):
    1W
    Temperature Coefficient:
    ±150ppm/°C
    Actuator Length:
    0.346" (8.80mm)
    Actuator Diameter:
    0.630" (16.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order P16NP105MAB15 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the P16NP105MAB15 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P16NP105MAB15?
    Image P16NP105MAB15
    Part Number P16NP105MAB15
    Manufacturer Vishay Sfernice
    Series P16
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Resistance (Ohms) 1M
    Tolerance ±20%
    Power (Watts) 1W
    Built in Switch None
    Number of Turns 1.0
    Features Sealed
    Taper Linear
    Number of Gangs 1
    Adjustment Type User Defined
    Temperature Coefficient ±150ppm/°C
    Rotation 300°
    Resistive Material Cermet
    Termination Style Solder Lug
    Actuator Type Knob
    Actuator Length 0.346" (8.80mm)
    Actuator Diameter 0.630" (16.00mm)