    Vishay Sfernice P16NP103KAB15
    Part No.:
    P16NP103KAB15
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDP16NP103KAB15.pdf
    Description:
    POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
    Packaging:
    Box
    Resistance (Ohms):
    10k
    Tolerance:
    ±10%
    Power (Watts):
    1W
    Temperature Coefficient:
    ±150ppm/°C
    Actuator Diameter:
    0.630" (16.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order P16NP103KAB15 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the P16NP103KAB15 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P16NP103KAB15?
    Image P16NP103KAB15
    Part Number P16NP103KAB15
    Manufacturer Vishay Sfernice
    Series P16
    Packaging Box
    Product Status Active
    Resistance (Ohms) 10k
    Tolerance ±10%
    Power (Watts) 1W
    Built in Switch None
    Number of Turns 1.0
    Features Sealed
    Taper Linear
    Number of Gangs 1
    Adjustment Type User Defined
    Temperature Coefficient ±150ppm/°C
    Rotation 300°
    Resistive Material Cermet
    Termination Style Solder Lug
    Actuator Type Knob
    Actuator Length -
    Actuator Diameter 0.630" (16.00mm)