    Vishay Sfernice P16NP102MAB15
    Part No.:
    P16NP102MAB15
    Manufacturer:
    Vishay Sfernice
    Category:
    Rotary Potentiometers, Rheostats
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDP16NP102MAB15.pdf
    Description:
    POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR
    Manufacturer:
    Vishay Sfernice
    Series:
    P16
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Resistance (Ohms):
    1k
    Tolerance:
    ±20%
    Power (Watts):
    1W
    Built in Switch:
    None
    Number of Turns:
    1.0
    Features:
    Sealed
    Taper:
    Linear
    Number of Gangs:
    1
    Adjustment Type:
    User Defined
    Temperature Coefficient:
    ±150ppm/°C
    Rotation:
    300°
    Resistive Material:
    Cermet
    Termination Style:
    Solder Lug
    Actuator Type:
    Knob
    Actuator Length:
    0.346" (8.80mm)
    Actuator Diameter:
    0.630" (16.00mm)
    Bushing Thread:
    M10 x 0.75
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Datasheet:
    1. How to order P16NP102MAB15 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the P16NP102MAB15 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P16NP102MAB15?
    Image P16NP102MAB15 P16NP102MAB15F3 P16NP102MAB15F1 P16NP102MAB15F2 P16NP102MAB15CV1D
    Part Number P16NP102MAB15 P16NP102MAB15F3 P16NP102MAB15F1 P16NP102MAB15F2 P16NP102MAB15CV1D
    Manufacturer Vishay Sfernice Vishay Sfernice Vishay Sfernice Vishay Sfernice Vishay Sfernice
    Series P16 P16 P16 P16 P16
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Resistance (Ohms) 1k 1k 1k 1k 1k
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Power (Watts) 1W 1W 1W 1W 1W
    Built in Switch None None None None None
    Number of Turns 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0
    Features Sealed Sealed Sealed Sealed Sealed
    Taper Linear Linear Linear Linear Linear
    Number of Gangs 1 1 1 1 1
    Adjustment Type User Defined User Defined User Defined User Defined User Defined
    Temperature Coefficient ±150ppm/°C ±150ppm/°C ±150ppm/°C ±150ppm/°C ±150ppm/°C
    Rotation 300° 300° 300° 300° 300°
    Resistive Material Cermet Cermet Cermet Cermet Cermet
    Termination Style Solder Lug Solder Lug Solder Lug Solder Lug Solder Lug
    Actuator Type Knob Knob Knob Knob Knob
    Actuator Length 0.346" (8.80mm) 0.346" (8.80mm) 0.346" (8.80mm) 0.346" (8.80mm) 0.346" (8.80mm)
    Actuator Diameter 0.630" (16.00mm) 0.630" (16.00mm) 0.630" (16.00mm) 0.630" (16.00mm) 0.630" (16.00mm)