| Image |  |
| Part Number | 135D187X0075T6 |
| Manufacturer | Vishay Sprague |
| Series | 135D |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 180 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 75 V |
| Type | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.2Ohm @ 120Hz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.375" Dia x 0.766" L (9.53mm x 19.46mm) |