    Vicor Corporation V72C3V3T75BG
    Part No.:
    V72C3V3T75BG
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV72C3V3T75BG.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 3.3V 75W
    Series:
    MICRO (75W)
    Voltage - Input (Min):
    43V
    Voltage - Input (Max):
    110V
    Voltage - Output 1:
    3.3V
    Current - Output (Max):
    22.73A
    Power (Watts):
    75 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    82.3%
    Datasheet:
    1. How to order V72C3V3T75BG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V72C3V3T75BG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V72C3V3T75BG?
    Image V72C3V3T75BG
    Part Number V72C3V3T75BG
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (75W)
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 43V
    Voltage - Input (Max) 110V
    Voltage - Output 1 3.3V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 22.73A
    Power (Watts) 75 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C
    Efficiency 82.3%