    Vicor Corporation V72C28M150BL
    Part No.:
    V72C28M150BL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV72C28M150BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    43V
    Voltage - Input (Max):
    110V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Current - Output (Max):
    5.36A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    86.2%
    Datasheet:
    1. How to order V72C28M150BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V72C28M150BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V72C28M150BL?
    Image V72C28M150BL
    Part Number V72C28M150BL
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (150W)
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 43V
    Voltage - Input (Max) 110V
    Voltage - Output 1 28V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 5.36A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 86.2%