    Vicor Corporation V48C8M150BN
    Part No.:
    V48C8M150BN
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV48C8M150BN.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 8V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    36V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    8V
    Current - Output (Max):
    18.75A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87.3%
    Datasheet:
    1. How to order V48C8M150BN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V48C8M150BN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V48C8M150BN?
    Image V48C8M150BN
    Part Number V48C8M150BN
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 36V
    Voltage - Input (Max) 75V
    Voltage - Output 1 8V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 18.75A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 87.3%