    Vicor Corporation V48C8M150BL2
    Part No.:
    V48C8M150BL2
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV48C8M150BL2.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 8V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    36V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    8V
    Current - Output (Max):
    18.75A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87.3%
    Datasheet:
    1. How to order V48C8M150BL2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V48C8M150BL2 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V48C8M150BL2?
    Image V48C8M150BL2
    Part Number V48C8M150BL2
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 36V
    Voltage - Input (Max) 75V
    Voltage - Output 1 8V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 18.75A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 87.3%