    Vicor Corporation V48C3V3T50BL
    Part No.:
    V48C3V3T50BL
    Package:
    Quarter Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV48C3V3T50BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 3.3V 50W
    Series:
    MICRO (50W)
    Package/Case:
    Quarter Brick
    Voltage - Input (Min):
    36V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    3.3V
    Current - Output (Max):
    15.15A
    Power (Watts):
    50 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    79.6%
    Datasheet:
    1. How to order V48C3V3T50BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V48C3V3T50BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V48C3V3T50BL?
    Image V48C3V3T50BL2 V48C3V3T50BL
    Part Number V48C3V3T50BL2 V48C3V3T50BL
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (50W) MICRO (50W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 36V 36V
    Voltage - Input (Max) 75V 75V
    Voltage - Output 1 3.3V 3.3V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 15.15A 15.15A
    Power (Watts) 50 W 50 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
    Efficiency 79.6% 79.6%