    Vicor Corporation V48C3V3T50BG
    Part No.:
    V48C3V3T50BG
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV48C3V3T50BG.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 3.3V 50W
    Series:
    MICRO (50W)
    Voltage - Input (Min):
    36V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    3.3V
    Current - Output (Max):
    15.15A
    Power (Watts):
    50 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    79.6%
    Datasheet:
    1. How to order V48C3V3T50BG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V48C3V3T50BG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V48C3V3T50BG?
    Image V48C3V3T50BG
    Part Number V48C3V3T50BG
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (50W)
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 36V
    Voltage - Input (Max) 75V
    Voltage - Output 1 3.3V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 15.15A
    Power (Watts) 50 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C
    Efficiency 79.6%