    Vicor Corporation V48C36M150BL
    Part No.:
    V48C36M150BL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV48C36M150BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 36V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    36V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    36V
    Current - Output (Max):
    4.17A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87.6%
    Datasheet:
    1. How to order V48C36M150BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V48C36M150BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V48C36M150BL?
    Image V48C36M150BL
    Part Number V48C36M150BL
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (150W)
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 36V
    Voltage - Input (Max) 75V
    Voltage - Output 1 36V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 4.17A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 87.6%