    Vicor Corporation V48C36E150BG
    Part No.:
    V48C36E150BG
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV48C36E150BG.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 36V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    36V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    36V
    Current - Output (Max):
    4.17A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87.6%
    Datasheet:
    1. How to order V48C36E150BG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V48C36E150BG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V48C36E150BG?
    Image V48C36E150BG3 V48C36E150BG
    Part Number V48C36E150BG3 V48C36E150BG
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (150W) MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 36V 36V
    Voltage - Input (Max) 75V 75V
    Voltage - Output 1 36V 36V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 4.17A 4.17A
    Power (Watts) 150 W 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -10°C ~ 100°C -10°C ~ 100°C
    Efficiency 87.6% 87.6%