    Vicor Corporation V48C28M150B
    Part No.:
    V48C28M150B
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV48C28M150B.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    36V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Current - Output (Max):
    5.36A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    88.5%
    Datasheet:
    1. How to order V48C28M150B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V48C28M150B price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V48C28M150B?
    Image V48C28M150BL V48C28M150B V48C28M150BG V48C28M150BL3
    Part Number V48C28M150BL V48C28M150B V48C28M150BG V48C28M150BL3
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (150W) MICRO (150W) MICRO (150W) MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 36V 36V 36V 36V
    Voltage - Input (Max) 75V 75V 75V 75V
    Voltage - Output 1 28V 28V 28V 28V
    Voltage - Output 4 - - - -
    Current - Output (Max) 5.36A 5.36A 5.36A 5.36A
    Power (Watts) 150 W 150 W 150 W 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 88.5% 88.5% 88.5% 88.5%