    Vicor Corporation V48C15M150BL3
    Part No.:
    V48C15M150BL3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV48C15M150BL3.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 15V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    36V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    15V
    Current - Output (Max):
    10A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87.5%
    Datasheet:
    1. How to order V48C15M150BL3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V48C15M150BL3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V48C15M150BL3?
    Image V48C15M150BL3
    Part Number V48C15M150BL3
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (150W)
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 36V
    Voltage - Input (Max) 75V
    Voltage - Output 1 15V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 10A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 87.5%