    Vicor Corporation V48C12M150BN
    Part No.:
    V48C12M150BN
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV48C12M150BN.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 12V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    36V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    12V
    Current - Output (Max):
    12.5A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    88%
    Datasheet:
    1. How to order V48C12M150BN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V48C12M150BN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V48C12M150BN?
    Image V48C12M150BN
    Part Number V48C12M150BN
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (150W)
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 36V
    Voltage - Input (Max) 75V
    Voltage - Output 1 12V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 12.5A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 88%