    Vicor Corporation V48C12M150BL
    Part No.:
    V48C12M150BL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV48C12M150BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 12V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    36V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    12V
    Current - Output (Max):
    12.5A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    88%
    Datasheet:
    1. How to order V48C12M150BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V48C12M150BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V48C12M150BL?
    Image V48C12M150BL2 V48C12M150BL V48C12M150BL3
    Part Number V48C12M150BL2 V48C12M150BL V48C12M150BL3
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (150W) MICRO (150W) MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 36V 36V 36V
    Voltage - Input (Max) 75V 75V 75V
    Voltage - Output 1 12V 12V 12V
    Voltage - Output 4 - - -
    Current - Output (Max) 12.5A 12.5A 12.5A
    Power (Watts) 150 W 150 W 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 88% 88% 88%