    Vicor Corporation V48C12M150BF
    Part No.:
    V48C12M150BF
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV48C12M150BF.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 12V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    36V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    12V
    Current - Output (Max):
    12.5A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    88%
    Datasheet:
    1. How to order V48C12M150BF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V48C12M150BF price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V48C12M150BF?
    Image V48C12M150BF
    Part Number V48C12M150BF
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 36V
    Voltage - Input (Max) 75V
    Voltage - Output 1 12V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 12.5A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 88%