    Vicor Corporation V48C12M150B2
    Part No.:
    V48C12M150B2
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    Quarter Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV48C12M150B2.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 12V 150W
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Series:
    MICRO (150W)
    Package/Case:
    Quarter Brick
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    36V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    12V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    12.5A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OVP, UVLO
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    88%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order V48C12M150B2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V48C12M150B2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V48C12M150B2?
    Image V48C12M150B2
    Part Number V48C12M150B2
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 36V
    Voltage - Input (Max) 75V
    Voltage - Output 1 12V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 12.5A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 88%