    Vicor Corporation V48B15H250BL
    Part No.:
    V48B15H250BL
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    9-DIP Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV48B15H250BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 15V 250W
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Series:
    MINI (250W)
    Package/Case:
    9-DIP Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    36V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    15V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    16.67A
    Power (Watts):
    250 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OVP, UVLO
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    88.5%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order V48B15H250BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V48B15H250BL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V48B15H250BL?
    Image V48B15H250BL V48B15H250BL2
    Part Number V48B15H250BL V48B15H250BL2
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MINI (250W) MINI (250W)
    Package/Case 9-DIP Module 9-DIP Module
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 36V 36V
    Voltage - Input (Max) 75V 75V
    Voltage - Output 1 15V 15V
    Voltage - Output 2 - -
    Voltage - Output 3 - -
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 16.67A 16.67A
    Power (Watts) 250 W 250 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
    Efficiency 88.5% 88.5%