    Vicor Corporation V375C5T100BF
    Part No.:
    V375C5T100BF
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375C5T100BF.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 5V 100W
    Series:
    MICRO (100W)
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Current - Output (Max):
    20A
    Power (Watts):
    100 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    81.8%
    Datasheet:
    1. How to order V375C5T100BF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375C5T100BF price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375C5T100BF?
    Image V375C5T100BF
    Part Number V375C5T100BF
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (100W)
    Package/Case Quarter Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 250V
    Voltage - Input (Max) 425V
    Voltage - Output 1 5V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 20A
    Power (Watts) 100 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C
    Efficiency 81.8%