    Vicor Corporation V375C48E75BG
    Part No.:
    V375C48E75BG
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375C48E75BG.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 48V 75W
    Series:
    MICRO (75W)
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    48V
    Current - Output (Max):
    1.56A
    Power (Watts):
    75 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 100°C
    Efficiency:
    84.1%
    Datasheet:
    1. How to order V375C48E75BG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375C48E75BG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375C48E75BG?
    Image V375C48E75BG V375C48E75BG2 V375C48E75BG3
    Part Number V375C48E75BG V375C48E75BG2 V375C48E75BG3
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (75W) MICRO (75W) MICRO (75W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 250V 250V 250V
    Voltage - Input (Max) 425V 425V 425V
    Voltage - Output 1 48V 48V 48V
    Voltage - Output 4 - - -
    Current - Output (Max) 1.56A 1.56A 1.56A
    Power (Watts) 75 W 75 W 75 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -10°C ~ 100°C -10°C ~ 100°C -10°C ~ 100°C
    Efficiency 84.1% 84.1% 84.1%