    Vicor Corporation V375C36M150BL
    Part No.:
    V375C36M150BL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375C36M150BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 36V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    36V
    Current - Output (Max):
    4.17A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    86%
    Datasheet:
    1. How to order V375C36M150BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375C36M150BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375C36M150BL?
    Image V375C36M150BL V375C36M150BL2
    Part Number V375C36M150BL V375C36M150BL2
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (150W) MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 250V 250V
    Voltage - Input (Max) 425V 425V
    Voltage - Output 1 36V 36V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 4.17A 4.17A
    Power (Watts) 150 W 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 86% 86%