    Vicor Corporation V375C36C75BL
    Part No.:
    V375C36C75BL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375C36C75BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 36V 75W
    Series:
    MICRO (75W)
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    36V
    Current - Output (Max):
    2.08A
    Power (Watts):
    75 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 100°C
    Efficiency:
    85%
    Datasheet:
    1. How to order V375C36C75BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375C36C75BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375C36C75BL?
    Image V375C36C75BL
    Part Number V375C36C75BL
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (75W)
    Package/Case Quarter Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 250V
    Voltage - Input (Max) 425V
    Voltage - Output 1 36V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 2.08A
    Power (Watts) 75 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -20°C ~ 100°C
    Efficiency 85%