    Vicor Corporation V375C28M150B
    Part No.:
    V375C28M150B
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375C28M150B.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Current - Output (Max):
    5.36A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    86%
    Datasheet:
    1. How to order V375C28M150B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375C28M150B price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375C28M150B?
    Image V375C28M150BL2 V375C28M150B V375C28M150BL3 V375C28M150BG V375C28M150BL
    Part Number V375C28M150BL2 V375C28M150B V375C28M150BL3 V375C28M150BG V375C28M150BL
    Series MICRO (150W) MICRO (150W) MICRO (150W) MICRO (150W) MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 250V 250V 250V 250V 250V
    Voltage - Input (Max) 425V 425V 425V 425V 425V
    Voltage - Output 1 28V 28V 28V 28V 28V
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 5.36A 5.36A 5.36A 5.36A 5.36A
    Power (Watts) 150 W 150 W 150 W 150 W 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 86% 86% 86% 86% 86%