    Vicor Corporation V375C24C150B
    Part No.:
    V375C24C150B
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    Quarter Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375C24C150B.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 24V 150W
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Series:
    MICRO (150W)
    Package/Case:
    Quarter Brick
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    24V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    6.25A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OVP, UVLO
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 100°C
    Efficiency:
    86.5%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order V375C24C150B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375C24C150B price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375C24C150B?
    Image V375C24C150BL V375C24C150B V375C24C150BL2 V375C24C150BG2 V375C24C150BG
    Part Number V375C24C150BL V375C24C150B V375C24C150BL2 V375C24C150BG2 V375C24C150BG
    Series MICRO (150W) MICRO (150W) MICRO (150W) MICRO (150W) MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 250V 250V 250V 250V 250V
    Voltage - Input (Max) 425V 425V 425V 425V 425V
    Voltage - Output 1 24V 24V 24V 24V 24V
    Voltage - Output 2 - - - - -
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 6.25A 6.25A 6.25A 6.25A 6.25A
    Power (Watts) 150 W 150 W 150 W 150 W 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -20°C ~ 100°C -20°C ~ 100°C -20°C ~ 100°C -20°C ~ 100°C -20°C ~ 100°C
    Efficiency 86.5% 86.5% 86.5% 86.5% 86.5%