    Vicor Corporation V375C15T75BL
    Part No.:
    V375C15T75BL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375C15T75BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 15V 75W
    Series:
    MICRO (75W)
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    15V
    Current - Output (Max):
    5A
    Power (Watts):
    75 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    86.5%
    Datasheet:
    1. How to order V375C15T75BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375C15T75BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375C15T75BL?
    Image V375C15T75BL2 V375C15T75BL
    Part Number V375C15T75BL2 V375C15T75BL
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (75W) MICRO (75W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 250V 250V
    Voltage - Input (Max) 425V 425V
    Voltage - Output 1 15V 15V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 5A 5A
    Power (Watts) 75 W 75 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
    Efficiency 86.5% 86.5%