    Vicor Corporation V375C12M150BS3
    Part No.:
    V375C12M150BS3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375C12M150BS3.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 12V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    12V
    Current - Output (Max):
    12.5A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    86.6%
    Datasheet:
    1. How to order V375C12M150BS3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375C12M150BS3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375C12M150BS3?
    Image V375C12M150BS3
    Part Number V375C12M150BS3
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 250V
    Voltage - Input (Max) 425V
    Voltage - Output 1 12V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 12.5A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 86.6%