    Vicor Corporation V375B12H300BG
    Part No.:
    V375B12H300BG
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    9-DIP Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375B12H300BG.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 12V 300W
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Series:
    MINI (300W)
    Package/Case:
    9-DIP Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    12V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    25A
    Power (Watts):
    300 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OVP, UVLO
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    86.6%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order V375B12H300BG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375B12H300BG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375B12H300BG?
    Image V375B12H300BG
    Part Number V375B12H300BG
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MINI (300W)
    Package/Case 9-DIP Module
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 250V
    Voltage - Input (Max) 425V
    Voltage - Output 1 12V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 25A
    Power (Watts) 300 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C
    Efficiency 86.6%