    Vicor Corporation V375A54T600BL
    Part No.:
    V375A54T600BL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375A54T600BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 54V 600W
    Series:
    Maxi (600W)
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    54V
    Current - Output (Max):
    11.11A
    Power (Watts):
    600 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    89.6%
    Datasheet:
    1. How to order V375A54T600BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375A54T600BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375A54T600BL?
    Image V375A54T600BL3 V375A54T600BL V375A54T600BL2
    Part Number V375A54T600BL3 V375A54T600BL V375A54T600BL2
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series Maxi (600W) Maxi (600W) Maxi (600W)
    Package/Case Full Brick Full Brick Full Brick
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 250V 250V 250V
    Voltage - Input (Max) 425V 425V 425V
    Voltage - Output 1 54V 54V 54V
    Voltage - Output 4 - - -
    Current - Output (Max) 11.11A 11.11A 11.11A
    Power (Watts) 600 W 600 W 600 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
    Efficiency 89.6% 89.6% 89.6%